Vydáno včera | autor: iREPORT
Monkey Business se v prosinci roku 2007 zapsali do české hudební historie, když v dalekém Buenos Aires zazářili po boku světových hvězd na prestižním Personal Festu. Ten patřil k největším přehlídkám svého druhu na celém jihoamerickém kontinentu a navštěvovalo jej přes padesát tisíc návštěvníků. Šatnu měli Roman Holý a spol. hned vedle Chrise Cornella. Jak vypadal celý pobyt pražské kapely v argentinské metropoli a jak se vlastně tehdy na latinsko-americkou scénu dostala, prozradí exkluzivní dobová reportáž Jardy Hudce.
RETRO 2000 | Jak Monkey Business dobyli Jižní Ameriku a učarovali latinsko-americké rockové legendě
Začátkem prosince udělali tučný zářez do své biografie i významný zápis do novodobé historie české hudby. V daleké Argentině slavili úspěch mezi headlinery velkého festivalu, mají zajištěnou distribuci a mediální podporu, těší se přízni tamní hvězdy, mají zkrátka nadějně zaděláno na další působení v Latinské Americe. O jaké jiné východoevropské kapele tohle můžeme říct?
Příběh českého hitu: Monkey Business - Piece Of My Life
Ač od pádu železné opony uplynulo téměř dvacet let, Češi za hranicemi stále jen paběrkují. A tak i sebemenší signály o tom, že naše hudba může „venku“ zaujmout někoho jiného než jen v cizině usídlené krajany, potěší a povzbudí. Monkey Business si před tímto výletem stačili pouze epizodně brnknout v Londýně a Kodani, a tak mezinárodní ostruhy sbírali leda ve studiu, byť se jednalo o kooperace na české poměry dosti významné. Myslím, že příliš neočekávali ani od tohoto výjezdu, ale kdo by v tomto období nechtěl vyrazit přes půlku světa za teplem, že? Posádku netvořili žádní zajíci, aby si namlouvali, že se i přes slibné proklamace hostitelů v Buenos Aires odehraje víc než jen příjemná exkurze do neznáma. Všechno to ale po příletu nabralo trochu jiný spád a výsledek nakonec předčil očekávání.
Ekonomicky zubožená, politicky zmatená, přesto (hlavně ve své metropoli) pozitivním temperamentem pulsující země se značně vymyká vzdáleným evropským představám o latinsko-americké kultuře, reprezentované brazilskými bubínky nebo indiánskými tradicemi. Ohlédneme-li od fotbalového fanatismu a fascinujících rytmů tanga, nezdá se, že by žila svébytným folklórem, spíš přejímá vlivy z globalizovaného světa. Hudebně mě vlastně ničím neuchvátila, pokorně importuje tradiční severoamerický a britský pop a rock, který lokalizuje do španělštiny. Za tak krátký čas jsme samozřejmě vstřebali jen úlomek tamní hudby, a ta nebyla obsahově ani interpretačně odlišná od dosud poznaného. Sami Argentinci o své scéně mluví jako o extrémně konzervativní a hudebním marketingem doslova zdecimované.
Jediným pojmem, který mi utkvěl v paměti, je kapela, jež sice nepředstavuje hudebně cosi převratného, pro místní posluchačstvo se však rovná kultu a la Rolling Stones. Tak masové popularitě a všeobecné úctě se už od začátku 90. let těší čtveřice (a později trio) Soda Stereo. Fenomén, za kterým na prosincovém turné během dvaadvaceti koncertů od Los Angeles až po Buenos Aires přišlo 1 200 000 fans! A tím se konečně dostávám k jádru své reportáže, protože právě jeho spoluzakladatel a basista Zeta Bosio, tamní legenda, bez nadsázky jakýsi „Paul McCartney Jižní Ameriky“, to všechno spískal!
Příběh českého hitu: Monkey Business - My Friends
Pravidelným čtenářům REPORTu a iREPORTu jistě neunikli předzvěsti o tom, co má tato vlivná persona, šéf labelu Alerta!Discos a tvůrce populární radioshow za lubem. Své poslední túry po světě, na níž do svého vydavatelství lanaří zajímavá jména, využil i k návštěvě Prahy, aby tu dojednal (už předloni v Londýně nastíněnou) spolupráci s Monkey Business. Jeho záměr se brzy proměnil ve skutečnost: nejprve zajistil distribuci alba Kiss Me On My Ego (na které skutečně v Buenos Aires narazíte v každém větším music shopu), jejich skladby dostal do médií, zařídil účast na jednom z největších festivalů v ideálním čase a o českou výpravu nechal pečovat, jako by šlo o opravdové mezinárodní hvězdy.
Jak tedy „La banda de Repúblika Checa“ trávila pohádkovou exkurzi ve 12 000 kilometrů vzdálené zemi? Ubytována v nepřehlédnutelném top hotelu NH City & Tower absolvovala několik mediálních výstupů, odehrála showcase v klubu La Trastienda a volný čas trávila poznáváním velkoměsta, sledováním každodenních pouličních demonstrací či návštěvami zábavních podniků (z nich některé dokonce mají CD Monkey Business ve svém hudebním arzenálu). Poslední dny však Tonya Graves, Roman Holý, Matěj Ruppert, Ondřej Brousek, Olda Krejčoves, Pavel Mrázek, Martin Houdek, manažer Robert Rozkurz a sound inženýři Petr Pelíšek a Jakub Mazura věnovali přípravě vystoupení na prestižním víkendovém Personal festu. Mobilním operátorem zaštítěný a (pro údajnou divokost Argentinců) o alkohol ochuzený open air, situovaný do sportovního areálu nedaleko fotbalového Estadium River Plate, měl být vrcholem pobytu české expedice. Vždyť zahrát si před mnohatisícovým davem na hlavní stagi po boku Chrise Cornella, Happy Mondays a místního guru Spinnety a přesvědčit Bosiův tým o smysluplnosti jeho záměrů a investic je setsakramentsky silnou motivací.
Hlavní pozornost pátečního programu byla zaměřena na hiphopery v čele se Snoop Doggem nebo Cypress Hill, zatímco sobota byla víc o kytarách.
Monkeys dostali pětačtyřicetiminutový prostor, kam vtěsnali nejnašlápější pecky, ale i Matějův operní výstup a další úsměvná zpestření. A tak se kromě hudebního zážitku fanoušci kochali a bavili bezprostřední komunikací obou zpěváků a celkovou pódiovou suverénností našeho funky bandu. Matějova poznámka na adresu Argentinek jako o „most beautiful girls in the world“ sice tolik nezabrala (možná i proto, že tu anglicky rozumí jen málokdo), zato jeho bláznivá honička s Ondřejem napříč obřím pódiem během písně Artistic Suicide vzbudila záchvaty smíchu a definitivně dostala diváky na jejich stranu. Závěrečný aplaus byl zasloužený a spokojenost na tvářích zástupců Alerta!Discos pochopitelná.
Logickým důsledkem pak bylo poslední večer spřádání dalších plánů: za slavného Zetu, který byl zaneprázdněn na zmíněném turné, je předestřel jeho koncertní manažer a spolumajitel labelu Marcelo Carballar: rádi by prý uspořádali pro MB koncerty v Chile, Peru, Venezuele a jinde v Jižní Americe a počítají s distribucí jejich dalších alb. A s nadšením neopomněl dodat, že podle internetového hlasování byli označeni za nejlepší účinkující na celém festivalu.
Jen za tohle vysvědčení to patnáctihodinové trmácení z kontinentu na kontinent během deseti dní i nemilosrdný jetlag s třicetistupňovým teplotním rozdílem rozhodně stály!
Text původně vyšel v časopisu Rock Report č. 12/2007.
Článek je součástí retrospektivního cyklu iREPORTu, který přináší sondu do historie hudební publicistiky od doby vzniku časopisu Rock Report (později REPORT) v roce 1991. Vybrané články jsou doplněny dobovými fotografiemi a dalšími digitalizovanými materiály z bohatého redakčního archivu.
Text: Jarda Hudec, foto: Jarda Hudec, archiv iREPORTu
Témata: Monkey Business, Matěj Ruppert, Tonya Graves, Roman Holý, Ondřej Brousek, Olda Krejčoves, Pavel Mrázek, Martin Houdek, Zeta Bosio, Soda Stereo, Buenos Aires