Vydáno 26.07.2024 | autor: Lucie Všianská
Futurismus s depresivními texty nebo islandská elektronická hudba. I takto zněl první den brněnského Pop Messe, který se prezentuje jako festival populární i nepopulární hudby. Na třech pódiích se ukázali čeští i zahraniční umělci alternativní scény včetně Bert and Friends, Post-hudby nebo The Ecstasy of Saint Theresa.
LIVE: První den Pop Messe přinesl rockovou pecku Bad Nerves, ale i pohodovou vlnu v podání Bert and Friends
Multižánrový hudební festival Pop Messe opět po roce otevřel své brány návštěvníkům. Po dvou letech řešení prostoru v okolí stadionu za Lužánkami se akce přesunula do Velodromu u brněnského Výstaviště a jako další stage využívá i přilehlý klub Enter.
Pop Messe odstartoval koncerty GusGus, Leftfield, post-hudby i Bert and Friends
Velodrom pro účely festivalu slouží velmi dobře, jako původní cyklistický stadion nabízí hodně míst k sezení ve stínu, které potěší návštěvníky, jež si mezi sety chtějí odpočinout nebo se v klidu vsedě najíst. Také oceňuji spolupráci s klubem Enter, protože díky jeho zázemí jsou přítomným kromě venkovních toi-toiek k dispozici i normální toalety, kde je navíc přístup k pitné vodě.
Nabitý program zahájil performer František Skála, který se souborem Provodovjané hrstce prvních návštěvníků ukázal, že i dechovka může mít zajímavou podobu, zvlášť když ji doprovodí neotřelými texty. Po nesmělém dechovkovém začátku ale festival trochu povystrčil růžky a naservíroval divákům pořádný rockový koncert v podobě britské kapely Bad Nerves. Ta už rozrůstající se publikum pořádně rozhýbala a v předních řadách dokonce otevřela moshpit. Kdo by také odolal rychlému tempu písní říznutých powerpopem a punkem? Ačkoliv se Bad Nerves chopili pódia už v pět odpoledne, kdy festival teprve pomalu ožíval, vypadalo to, že si tato energická pecka posluchače získala.
Aby se návštěvníci v horku nepřehřáli, zklidnil je další set na hlavní stage, kterého se chopila kapela Bert and Friends slavná svými nevšedními excentrickými texty. Hodinový set, který se žánrově pohyboval mezi soft-rockem, psychedelií a popem, obohatili dokonce o několik zbrusu nových písní. Nechyběla však ani jejich nejznámější – Plody moře. Z jejich vystoupení přímo sršela pohodová nálada a přispěl tomu i frontman kapely Albert Romanutti, který působil jako autentická duše.
Dobrou náladu vzápětí vystřídala deprese a existenciální krize v podobě dua Post-hudba. Ale i přesto, že textům chybí pozitivita, nálada před pódiem chmurná nebyla a publikum si futuristický set Dominika Zezuly a Tomáše Havlena náležitě užilo.
V osm večer hlavní pódium poctila návštěvou kapela The Ecstasy of Saint Theresa, která se teprve nedávno vrátila po řadě let na scénu. Za sekvencery se vrátil Jan P. Muchow a božskými vokály ho doplnila Kateřina Winterová, která na pódiu působila přímo étericky. Jednalo se o silný hudební zážitek, u kterého měl člověk pocit, že se nachází v jiné dimenzi. Sestavu na jednu píseň doplnil Václav Havelka se svou kytarou, který shoegaze elektronice přidal rockovější notu.
Zbytek večera se nesl ve znamení elektronické hudby. S devadesátiminutovým setem vystoupili Islandští GusGus, kteří publikum rozehřáli na hlavní rave večera, a to Leftfield, který do Brna přivezl progressive house z Velké Británie.
V pátek se návštěvníci mohou těšit například na elektroniku/rap v podání Sleaford Mods nebo na islandské duo KIASMOS, které přinese mix ambientu, postklasické hudby a elektronických beatů.
Text: Lucie Všianská, foto: Jiří Linhart
Témata: Pop Messe, Brno, Bad Nerves, The Ecstasy of Saint Theresa, Bert and Friends, post-hudba
0,00
čtenáři
hlasuj